Youtube Ne Kadar Kazandırıyor?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:07

Youtube Ne Kadar Kazandırıyor?

Youtube Ne Kadar Kazandırıyor?

Youtube Ne Kadar Kazandırıyor?

Youtube, internetten para kazanmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Bir konuda bildiklerinizi videoya kaydederek, yeteneklerinizi sergileyerek yada sadece popüler akımları takip edip güncel içerikler üreterek ciddi gelir elde edebilirsiniz. Ülkemizde birkaç yıldır aktif olan para kazanma sistemi adsense ile bir meslek haline gelmiş durumda. Milyonlarca abonesi olan kanallar videolarında yayınladıkları reklamlar, sponsorluklar gibi birçok çeşitli yolla ek gelir elde ediyorlar. Sizler de youtube’dan para kazanmak isterseniz ihtiyacınız olan tek şey bir google hesabı ve ardından hazırsınız! Artık videolarınızı kanalınıza yükleyerek abone ve izlenme sayınızı arttırın! Peki video yükleyeceğiz ancak youtube ne kadar kazandırıyor bilmiyorum diyorsanız o sorunun cevabı yazımızda…

<h3>Youtube Ne Kadar Kazandırıyor?</h3>

Bu sorunun yanıtını verebilmek için sizin bu işteki becerinize ve ciddiyetinize bakmak gerek. Youtube’da hali hazırda bu işi bir ek gelirden ziyade meslek haline getirmiş ve işi sadece youtube’a video yüklemek olan binlerce Türk video içerik üreticisi var.

Bu youtuberlar günlerinin büyük kısmını kanalları için içerik üreterek ve video çekerek harcıyorlar. Bunun dışında videoların daha fazla izlenmesi, abone sayısının artması için çeşitli çalışmalar yapıyorlar… Bu çalışmaların tamamı youtube’dan kazanılacak paranın maksimum seviyeye çıkarılması için yapılan optimizasyonlardır.

Bir youtube kanalının kazandıracağı para miktarı o kanalın izlenme sayısı, etkileşim oranı, izlenme süresi (özellikle bu çok önemli) ve sektörüyle alakalıdır. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar doğru kategori seçimi ve izlenme süresidir. Çünkü bir kanalın videolarının milyonlarca izlenmesi yada milyonlarca abonesi olması para kazanması için yeterli değildir. Youtube, videoların sonuna kadar izlenmesini ve etkileşim oranının yüksek olmasını ister. Yani videolarınız izlendiği gibi paylaşılmalı, yorum yapılmalı ve beğenilmelidir.

Peki net olarak youtube ne kadar kazandırıyor? Bunu ifade etmek çok zor çünkü iki farklı sektörde ortalama 100 bin izlenen videoların kazançları aynı olmayacaktır. Özellikle banka, kredi, forex, gezi ve tatil gibi sektörlerin getirisi rekabetle doğru orantılı olarak yüksek. Oyun, eğlence, şaka gibi videoların reklam veren olmadığı için getirisi de düşüktür. Bu nedenle youtubedan para kazanmak istiyorsanız öncelikle doğru sektöre yönelmek zorundasınız. Aksi takdirde bu işin bir kazanca dönüşmesi uzun yıllar alabilir.

<h3>Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?</h3>

BU işe başlayacak olanların en çok merak ettiği sorunun yanıtını da verelim… Türk youtuberlar ABD ve Avrupa gibi ülkelere oranla çok daha az kazansalar da bu açığı tanıtım, sponsorluk gibi çeşitli para kazanma yöntemleriyle kapatabiliyorlar. Youtube para kazanması açık bir kanalın 1000 izlenmesine ortalama 1 TL ödeme yapıyor. Bu hesapla 1 milyon izlenme için ortalama gelirinizi 200 TL olacaktır. Bu gelir yukarıda saydığım etkenlere göre değişiklik gösterebilir. 1000 izlenme başına daha fazla veya az da kazanabilirsiniz, net bir gelir söylenemez.

Kısaca youtube internetten ek gelir elde etmek isteyenler için güzel bir yol. Sizler de bilginiz dahilinde videolar çekerek ev ekonominize destek olabilirsiniz! Bol kazançlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir